Bilişim Suçları Cezaları

Teknolojinin ve internetin hızla gelişmesi sonucunda hayatımıza pek çok yeni kavram ve ürün girmiştir. Özellikle akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmesi sonucunda artık bütün işlemler internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bunun doğan bir sonucu olarak internet üzerinden işlenen suçların sayısında çok büyük artışlar meydana gelmiştir. Bu suçların cezasız kalmaması için ceza kanunda bu konularda düzenleme yapılmıştır. Bu cezalara bilişim suçları cezaları adı verilmektedir.

Bilişim suçları genel olarak iki şekilde karşımıza çıkar. İlk olarak kanunda direk bilişim suçu olarak düzenlenmiş ceza maddeleri vardır. İkinci olarak ise bilişim sistemleri aracılığıyla işlenen suçlar vardır. Bilişim suçları özel uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu nedenle bu davalarda alanında uzman olan avukatların bulunması gerekir. Zira her avukatın bu konulardan anlaması mümkün değildir. Bilişim suçları konusunda Ankara avukatlarından yardım almanızı tavsiye ederim. Zira Ankara avukatları bu konuda daha tecrübelidirler.

Türk Ceza Kanununda Düzenlenen Bilişim Suçları

Aşağıda kanunda düzenlenen bilişim suçları cezaları yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak düzenlenen kanun maddeleri değişmekte ve güncellenmektedir.

– TCK 243. maddede düzenlenen bilişim sistemine girme suçu, bu suçun cezası 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

– TCK 244. maddede düzenlenen sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu, bu suçun cezası  1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.

– TCK 245. maddede düzenlenen banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, bu suçun cezası 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır.

Bu suçların yanında bilişim sistemi aracılığıyla işlenen suçlar vardır. Bu suçlar

– Kişisel verileri hukuka aykırı olarak internet üzerinden yayma

– İnternet üzerinden tehdit ve hakaret

– Bilişim sistemleri aracılığıyla hırsızlık ve dolandırıcılık

– Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal

– İnternet üzerinden müstehcen görüntülerin yayınlanması

– Çocukların kullanıldığı pornografik ve müstehcen görüntülerin kaydedilmesi

Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir

Size karşı bir bilişim suçu işlenirse öncelikle iyi bir bililim avukatından yardım almanız tavsiye ederim. Ankara’da bilişim konusunda uzman Ankara avukatları bulunmaktadır. Bu avukatlardan biriyle görüşerek bu tür sorunları çözebilirsiniz. Bulmuş olduğunuz avukat Ankara cumhuriyet savcılığına sizin adınıza suç duyurusunda bulunacaktır. Eğer bu işlemi avukatsı z olarak yapmak istiyorsanız bir dilekçe hazırlamalı ve bu dilekçeyi Ankara Bilişim Suçları Savcılığına götürmelisiniz. Daha sonrada bu dosyanızdaki gelişmeleri takip etmelisiniz. Yapılacak soruşturma sonucunda yeterli delile ulaşılırsa savcı kamu davası açacaktır. Dava açıldıktan sonra hakim bilişim suçları cezaları konusunda bir karar verir.